Mumbai

Autor: Martin Sanitra | 17.7.2012 o 9:42 | Karma článku: 6,96 | Prečítané:  596x

V tomto článku budem popisovať všetky zážitky z víkendovej návštevy Bombaje. Prejdem všetkým od cesty a ubytovania cez nástrahy až po všetky miesta ktoré som navštívil.

 

Mumbai (Bombay)

 

V tomto článku budem popisovať všetky zážitky z víkendovej návštevy Bombaje. Prejdem všetkým od cesty a ubytovania cez nástrahy až po všetky miesta ktoré som navštívil.

 

Cesta - vlak

Vlak je asi najjednoduchší a najlacnejší spôsob prepravy. Cestovné sa líši podľa triedy ktorou chcete cestovať. Základná trieda stála 67 INR - 1,30 USD. Nie je tam klimatizácia, sedí sa v boxoch po  ľudí na dosť tvrdých laviciach ale na tých 3,5 hodiny čo trvala cesta do Bombaje to nevadilo. Ani klimatizácia nechýbala nakoľko mali všetci otvorené okná plus na strope je množstvo ventilátorov. Cestou späť som skúsil drahšiu triedu s klimatizáciou za 237 INR - 4,70 USD. Sú tam celkom pohodlné polohovateľné sedadlá a celkom dosť životného priestoru. Klimatizácia bola fajn len časom nám už bolo celkom chladno. Lístky sa dajú kúpiť buď priamo na vlakovej stanici alebo v rôznych cestovných agentúrach; v tomto prípade ale treba rátať s prirážkou. Počas cesty po vlaku chodí množstvo predavačov ktorí predávajú masala chai(zmes čaju, mlieka, škorice a iných korenín - veľmi chutné), rôzne občerstvenie a dokonca som sa stretol aj s predavačom náušníc. Nakoľko sme v Indii vlaky majú skoro vždy meškanie. Pošťastilo sa nám že vlak do Bombaje odišiel aj dorazil načas ale cestou späť sme mali hodinu meškanie na príchode.

 

Cesta - autobus

Cestovné agentúry ponúkajú aj možnosť prenajať si autobus. Je to najdrahšia cesta ale údajne aj najpohodlnejšia. Autobusy sú slušne vybavené. Cesta v tomto prípade vyšla na 350 INR - 7 USD.

 

Ubytovanie

Boli sme ubytovaní v hoteli/hosteli India guest house. Je to malý hostelík v najjužnejšej časti Colaba v ktorej sme strávili väčšinu pobytu. Cena za dvojposteľovú izbu je 500 INR/noc - 10 USD, za jednoposteľovú 400 INR - 8 USD. Izby sú sice malé a biedne vybavené ale za to čisté. Zaujímavé je že sú to v podstate niečo ako kabínky - jednoducho nemajú strop. Hygienické zariadenie je síce spoločné ale za to zrekonštruované, pekné a čisté. Hostel ponúka takisto možnosť si za veľmi nízku cenu zakúpiť aj nejaké občerstvenie. Zamestanci sú veľmi milí, vedia celkom slušne po anglicky, radi poradia a nasmerujú. Myslím si že pre cestovateľa, ktorý potrebuje len večer niekde prespať je tento hostel super voľba.

 

Teraz by som rád popísal nástrahy na ktoré si treba dávať pozor už od príchodu do Bombaje.

 

Taxi

V tejto časti mesta nejazdia rikše ale taxíky. Od strých čo vyzerajú ako trabanty cez dodávky po malé moderné autíčka. Sú čiernožltej farby, svetlomodré sú klimatizované. Jedno auto zoberie najviac 4 ľudí, je celkom náročné dostať do auta 5 ľudí, zvyčajne je to za príplatok. Miestni taxikári veľmi radi ošklbávajú cudzincov. Treba zjednávať do posledného dychu a ak to nejde tak jednoducho skúste ďalší, je ich tam dosť. Je takmer nemožné donútiť ich zapnúť taxameter. Stáva sa aj taká vec že predstierajú že nevedia cestu k Vášmu hotelu a zoberú vás k hotelu svojho „brata" alebo „kamaráta". Robia to preto lebo majú z toho provízie.

 

Fotografovanie

NIKDY nefoťte ľudí na len tak na ulici. V 99% budú od Vás následne chcieť peniaze.

 

Nakupovanie

Dokiaľ nie ste v kamennom obchode s normálnou pokladňou a cenovkami alebo v obchode s označením „fixed rates" vždy zjednávajte. Predavači radi preháňajú a po dobrom zjednávaní môžete tovar získať aj za menej ako polovicu jeho pôvodnej ceny. Nenechajte sa zlákať do nejakých zašitých obchodíkov mimo centra, môže to byť nebezpečné.

 

Alkohol a drogy

Zohnať v Bombaji drogy je omnoho jednoduchšie ako obyčajné pivo. Alkohol sa v 90% reštaurácií nepredáva, predáva sa len v tých najdrahších a za fľaškové pivo 650 ml zaplatíte kľudne aj 250 INR - 5 USD čo je aj na naše pomery dosť. Zato zohnať marihuanu, hašiš alebo hocičo iné nie je žiadny problém (ja som si ale nič nekúpil, aby ste si o mne nemysleli nič zlé). Len čo som si vyšiel zapáliť pred reštauráciu prišli ku mne bežne aj traja ľudia či nechcem „niečo". Ak holdujete takýmto veciam treba dávať pozor na to čo kupujete lebo od ostatných cestovateľov som sa dopočul že kúpili aj čaj alebo sušené hovno (aj keď placebo-efekt sa môže dostaviť)

 

Žobráci

V Bombaji je ich celkom dosť. Môže to znieť akokoľvek kruto, nedávajte žobrákom žiadne peniaze. Dáte im mincu-dve a oni budú chcieť stále viac. Veľmi často sa stane že budú za Vami chodiť aj 10 minút ale musíte im odolať.

 

„Rasizmus"

Ľudia tu niesú až tak zvyknutí na cudzincov, takže sa bežne bude stávať že budú po Vás doslova čumieť, fotiť si Vás alebo sa budú chcieť s Vami odfotiť. Na turistických miestach sa Vám nemá veľmi čo stať ale inak by som si dával pozor. A inak po čase to ajtak začne byť celkom otravné.

 

Voda

Dávajte si pozor pri kupovaní vody u pouličných predajcov. Vždy skontrolujte krúžok pri uzáveri a aj spodok fľaše či nie je poškodená. Voda z vodovodu v Indii nie je pitná a predavači radi napĺňajú fľaše práve vodou z vodovodu kvôli rýchlym peniazom. Aby ste tomut o pomohli predísť, vždy po dopití fľašu pokrčte.

 

Teraz by som rád prešiel k cestovaniu a k pamiatkam ktoré sme navštívili. Spravené je to tak, aby ste si pustili kompiláciu fotiek pod týmto úvodom, a pod ňou nájdete pár slov ku každej pamiatke. Na väčšinu pamiatok sme mali zaplteného sprievodcu. Cena sa líši podľa počtu osôb a schopnosti vyjednávať. Náš sprievodca začal na 800 INR ale nakoľko nás bolo 6 tak sa nám podarilo skresať cenu na 350 INR - 7 USD na osobu čo je naozaj výborná cena.

 

 

Gateway of India

Táto obrovská brána bola postavená na počesť vylodenia britského kráľa Juraja V. Je to centrálny turistický bod v časti Colaba. Troška mi vadilo že na to aký je to veľký areál tu bol len jeden vchod takže sme sa celkom nachodili. V areáli je mnoho predavačov so všetkým možným, hlavne fotografi sú strašne otravní. Z tohto miesta taktiež odchádzajú lode na Elephanta Island.

 

Crawford Market

Jeden z tradičných indických trhov. Tento je konkrétne zameraný na predaj zeleniny a živých zvierat. Mne sa tento trh ale veľmi nepáčil nakoľko bol dosť špinavý a zvieratá ktoré tu predávajú žijú v dosť zlých podmienkach. Napríklad v klietkach je asi 100 vtákov, psy dostávajú vodu len 2x denne a pod.

 

Washing Laundry

Najväčšia vonkajšia práčovňa v Ázii. Pracuje tu asi 1000 ľudí. Princíp je taký že zberači prádla si od vás vyzdvihnú prádlo, ručne sa všetko operie a donesú Vám ho až domov. Cena je 15 INR - 0,30 USD za balík prádla. Ich služby vužívajú ako domácnosti tak aj hotel a dokonca aj nemocnice.

 

Queen's necklace (Kráľovnin náhrdelník)

Jedna z najdrahších častí Bombaje. Tento prímorský oblúk bol pred 3 rokmi zapísaný do zoznamu UNESCO. Je stadeto krásný výhľad na New Mumbai (Najdrahšia časť Bombaje). Svoj názov toto miesto dostalo podľa toho že keď sa večer rozsvietia svetlá tak to pripomína kráľovnin náhrdelník.

 

Hinduistický chrám

Tradičný indický hinduistický chrám. Veľmi ma zaujali pravidlá vstupu do chrámu(vo videu). Pred vstupom je treba sa vyzuť a odložiť veštku pitnú vodu a cigarety. Turistom je však povolený vstup len do vstupnej časti. V hlavnej mramorovej časti totiž prebiehajú modlitby a veriaci by nemali byť pritom rušení.

 

Hanging Gardens (Visuté záhrady)

Veľmi pekné miesto na relax v jednej z bohatších častí Bombaje. Sú to pekné čisté záhrady s výhľadom na more. Po celom okolí je vidno niekoľko domov vyššej vrstvy. Zaujímavosťou je dom ktorý má 22 poschodí a žije v ňom len 6 ľudí. Pre túto rodinu pracuje 220 zamestnancov. Tieto záhrady sú obľúbené práve vyššou vrstvou, ktorá sa sem chodí prechádzať skoro ráno keď je ešte chladno a padá rosa.

 

Gandhi's museum

Múzeum sa nachádza v dome kde Mahátma Gándhi žil 17 rokov. Na modeloch je tu zobrazený celý jeho život a najhlavnejšími a najdôležitejšími momentami. Okrem iného je tu aj niekoľko kníh, obrazov, fotografií a novinových výtlačkov a aj izba v ktorej Gándhi žil.

 

Victoria railway station

Ak idete do Bombaje vlakom na tejto stanici máte konečnú. Je to Obrovská hlavná železničná stanica tohto mesta ktorí bola navrhnutá britskými architektmi ako kópia tej londýnskej.

 

Elephanta Island

Tento ostrov dostal svoje meno od Portugalcov ktorí po vylodení na pobreží tohto ostrova našli obrovské kamenného slona. Tento slon sa tu už nenachádza, bol premiestený do Bombaje. Čím je tento ostrov populárny sú jaskyne ktoré boli ručne vytesané do bazaltového kameňa pred 1400 rokmi. Tieto jaskyne sú niečo ako chrám pre boha Shivu. Pozoruhodné je súsošie troch hlavných bohov Hinduistického náboženstva v na konci jaskyne (foto troch hláv). Hinduistické náboženstvo pozostáva z troch hlavných bohov - Brahma (stvoriteľ - vpravo), Vishna (ochranca - v strede), Shiva (ničiteľ - vpravo). Okrem toho je v tejto jaskyni aj všetkých 9 podôb boha Shivu. Sochy sú už dosť poničené nakoľko jaskyňu používali Portugalci na trénovanie streľby.  Na tento ostrov sa dá zakúpiť spiatočný lístok za 130 INR - 2,60 USD, pri vstupe na ostrov treba zaplatiť vstupné 5 INR - 0,10 USD a pri vstupe do jaskyne 250 INR - 5 USD(pre Indov je to len 10 INR - 0,20 USD). Dávajte si pozor na opice. Nekŕmte ich ani nijak inak neprovokujte, môžu byť dosť agresívne. Ak chcete nakupovať suveníry odporúčam nižšie položené obchody, sú omnoho lacnejšie. Môžete si zaplatiť aj sprievodcu, my sme ho mali za 50 INR - 1 USD na osobu. Tabuľa pri vstupe tvrdí že by mal byť nejaký poskytnutý zadarmo ale my sme nič také nepostrehli

 

Bombaj je určite mesto ktoré stojí za navštívenie, ak ale chcete toho vidieť viac bude Vám na to treba omnoho viac času ako jeden víkend nakoľko toto 22 miliónové mesto je fakt obrovské.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?